Mediacja jest jedną z alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR – alternative dispute resolution), która znajduje zastosowanie zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych.
Jest dobrowolnym procesem, który może być prowadzony na podstawie umowy o mediację lub postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Mediacja może być prowadzona przed wszczęciem postępowania sądowego lub w jego trakcie, za zgodą stron.
Proces mediacji jest poufny, a mediator co do zasady nie może być powołany jako świadek w sprawie.
Kiedy potrzebujemy mediacji?
W kontekście spraw medycznych i tych z branży beauty, mediacja ma liczne zalety, takie jak chociażby szybkość oraz niższe koszty.
Mediacje są dobrowolne, a strony mogą wycofać się w każdym etapie postępowania mediacyjnego, co daje stronom większą swobodę w podejmowaniu decyzji. Mediacja jest też mniej formalna niż postępowanie sądowe, więc strony mogą swobodnie wyrażać swoje opinie i negocjować warunki porozumienia, co często prowadzi do bardziej kreatywnych i satysfakcjonujących rozwiązań oraz zmniejszenia stresu związanego z konfliktem.
Prowadzę mediacje w sprawach dotyczących:
- tzw. błędów medycznych,
- naruszenia praw pacjenta,
- niezadowolenia z jakości świadczonych usług medycznych oraz z branży beauty.
Kto może zainicjować mediację?
– Mediacja pozasądowa
Może być inicjowana przez każdą ze stron sporu, w tym przedsiębiorców, bez konieczności angażowania sądu. Mediacje mogą zainicjować pacjenci w przypadku sporu z podmiotem leczniczym, lekarze, szpitale i inne instytucje medyczne, a także klienci salonów kosmetycznych czy też fryzjerskich, właściciele salonów beauty, kosmetolodzy, kosmetyczki, fryzjerzy, manicurzystki oraz inne osoby świadczące usługi w branży beauty.
– Mediacja sądowa
Może być inicjowana przez strony postępowania sądowego lub sąd, który może skierować sprawę do mediacji na każdym etapie postępowania.
Kim jest mediator?
Mediator jest osobą bezstronną, która pomaga stronom w osiągnięciu porozumienia.
Nie narzuca uczestnikom mediacji rozwiązania, z którego muszą skorzystać. Prowadzi mediację, wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, w tym poprzez wspieranie stron w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych, lub na zgodny wniosek stron może wskazać sposoby rozwiązania sporu, które nie są dla stron wiążące.
Wybór mediatora w sprawach medycznych w tym wynikłych w związku ze świadczeniami z zakresu beauty ma bardzo duże znaczenie.
Warto postarać się o doświadczonego mediatora, który posiada odpowiednie przygotowanie, wiedzę oraz doświadczenie w zakresie prawa medycznego. Odpowiedni mediator przyczyni się do wyjaśnienia nieporozumień i wypracowania porozumienia, a tym samym do sukcesu mediacji.
***